Welcome / Vítejte

This site has been created as place for showing hardware collections of Czech a Slovak collectors. Many of them have none or outdated sites, so this project should provide them easy and modern way to show their collections. So far only few cpu collectors are joined, but many more people showed their interest, so i hope later we will be able to show you for example computers made in ČSSR. Site is not limited to these two countries, so if you're interested, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. and we can create author account for you. Site is dual language, so all english texts are in blue color where it is technically possible. Texts in black color are in Czech language - gratz, you can learn a little bit words used in our small country.

Tyto stránky byly vytvořeny pro všechny české a slovenské sběratele hardware. Mnoho z nich nemá žádné nebo silně zastaralé weby. Tento projekt by jim měl umožnit ukázat jejich sbírky světu v moderní a jednoduše ovladatelné podobě. Web není limitovaný jen na tyto země, takže pokud víte o někom, kdo by tu chtěl mít sbírku - kontaktujte mně This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. nebo se zastavte v naší skupině na facebooku. Zatím se zapojili jen sběratelé procesorů, ale doufám v širší účast a že budeme moci světu ukázat např. československé počítače. Web je dvoujazyčný, takže pokud je to technicky možné, tak anglické texty jsou v modré barvě.

At the end i'd like to thanks to these 2 people, because without them maintaining site will be much more expensive for us.
Na závěr bych rád poděkoval těmto lidem, bez nichž by bylo udržování webu podstatně dražší záležitostí.

Milan Zítek - provided domain for free / poskytl zdarma doménu.
Radek Hemelík - provided webhosting for free / zařídil nám zdarma webhosting.